Vyhlídka Máj - Štěchovice

12.11.2019

Tentokrát se vydáme nad Štěchovice a zajedeme na vyhlídku Máj. Je z ní krásný výhled na vltavský meandr v místě, kde bývaly Svatojánské proudy. Dnes bude příběh fotografie o dobrém plánování a velké trpělivosti.

Vždy se mi líbily fotografie noční oblohy s efektními dlouhými stopami hvězd ale ani nevím proč, nikdy jsem se do tohoto žánru nepustil. O letošních Vánocích jsem se rozhodl, že noční focení, tzv. "Star trail" taky vyzkouším. Začal jsem si tedy plánovat a spřádat myšlenky, co všechno potřebuju, než se na samotné focení vydám.

Tak předně, vybrat si zajímavou lokalitu, kde bude dobrý výhled. Tu jsem měl - vyhlídku Máj. Byl jsem se tam již několikrát podívat ve dne a už tedy vím co a jak.

Musel jsem si také na internetu zjistit, jestli světelné znečištění od Prahy mě neznemožní hvězdy zachytit.

Co bylo ale nejdůležitější? Počkat si na jasnou oblohu a současně na začátek další lunární periody, kdy je měsíc v novu a tedy nebude osvětlovat oblohu. Termíny těchto period jsem si vypsal a pak už jen sledoval předpověď počasí a čekal na jasnou oblohu. Tato konstelace se naskytla až začátkem června a tak jsem vyrazil.

Na vyhlídce bylo ještě v půl desáté večer několik lidí ale ti brzy odešli a já zůstal na úzkém ochozu vysoko nad řekou sám. Veškerou techniku jsem si nastavil ještě za světla a čekal na noc. Po jedenacté večer přestali v dáli stěkat psi a rozhostilo se naprosté ticho a tma. Neuvěřitelná krása a naprostá idyla. Spustil jsem intervalometr a modlil se, aby mraky, které se zatím převalovaly kdesi za Davlí, nezakryly oblohu. Měl jsem v plánu fotit až do půl druhé ale před jednou se ty mraky začaly valit přímo na mě. Nedalo se nic jiného dělat, než vše vypnout a jet domu.

Naštestí těch asi 120 fotek, které jsem postupně nasnímal stačilo na sestavení krásných hvězdných stop.

Doma jsem se celkem vyvztekal při úpravě. Nejenže vadily mraky posledních asi 20 fotek ale barevně jsem to nemohl dát dohromady. Nakonec jsem zvolil černobílé provedení - takhle to tý fotce sluší nejvíc.

Ještě pár technických informací: obloha je složená z 98 expozic, každá snímaná 28 s, interval 2s, ISO 3200, clona f/2.8, objektiv 16 mm. Záměrně píšu "obloha", jelikož dolní polovina fotky je na jeden záběr, pořízenej ještě za světla asi o 3 hodiny dřív a celé pak sestavené dohromady.

Budu rád, když mě napíšete, co si o fotce a těchto "technologických" postupech myslíte.

Tak zas příště a mějte se prima.