Ze staré truhly

07.04.2020

Dobrý den, všem příznivcům fotografie.

Dnes zůstaneme doma, lépe řečeno v mém ateliéru. Doba je virově zlá a tak trávím víc času doma pod světly blesků. Kromě fotografování architektury a interiérového designu se věnuji i produktové fotografii.

Jednoho dne v zimě jsem štrachal v truhle s věcmi po rodičích a našel oblíbené autíčko mého táty. Je to asi 12 cm velký model závodního auta Mercedes Benz Silver Arrow W 125 z roku 1937. Jako malý jsem si s ním rád hrál a taky to auto tak vypadá. Bylo na klíček se setrvačníkem, ale tomu jsem se, jako malý, řádně podíval na zoubek. Čas také zapracoval na stavu pneumatik. Guma je úplně ztvrdlá a dlouhým stáním v jedné poloze, se vytvořily malé plošky. Jak stvořené na krásnou fotku.

Černé sklo vytvořilo pěkný odraz a nepatrný neostrý přechod v pozadí zase fotce dodal určitou hloubku záběru. U takovéhoto focení je hloubka ostrosti  velice malá. V tomto případě jen asi 5 mm. Abych tedy dostal celé auto ostré, musel jsem fotit postupně a přeostřovat po celé ploše modelu. Ostrá místa se pak v počítači prolnou a vyjde z toho jedna jediná fotografie. Tomuto postupu se říká "focus stacking". Pořídil jsem asi 16 záběrů a počítač si s tím velice dobře a rychle poradil. Když si ji uložím ve vysokém rozlišení, tak je radost se na ni dívat. Foťák odvedl perfektní práci. Těch detailů je tam neuvěřitelný množství.

Mějte se prima a neklesejte, v této době, na mysli. Už je myslím vidět světlo na konci virového tunelu.