Skrýš

12.11.2019

Na okraji obce Dolní Břežany roste v poli překrásný dub a je škoda, že není veden jako památný. Proč je tak krásný? Je prostě neuvěřitelně fotogenický - má nízký kmen, ohromnou širokou a pravidelnou korunu, svoje spodní větve majestátně rozprostírá až k zemi a o jeho kmen je opřený dřevěný žebřík posedu. Nějaký čas jsem kolem něj projížděl a chodil a přemýšlel, jak ho nejlíp vyfotit. Přišel podzim, kukuřice sklizena, listí opadalo a najednou se zjevil ten krásný tvar jeho pokroucených větví a vyniknul také ten prastarý žebřík. Volba byla jasná ... teď si ještě musím počkat na sníh, který by zakryl zorané pole a mlhu, která by mu dodala tu pravou atmosféru. Pár měsíců jsem si počkal, ale den "D" přišel jedno sobotní ráno koncem února 2018. Slabý poprašek sněhu dal krásně vyniknout struktuře kůry a přízemní vrstva mrazivé mlhy při -7°C se válela po poli a zakrývala mu paty. Jak by řekl Cimrman: "Lepší podmínky jsem si nemohl přát". Focení pak proběhlo už celkem rychle ale ten mráz řezal do prstů opravdu hodně. Kompozici fotky jsem měl promyšlenou už předem - černobílé panorama s umístěním na 1/3 a klasicky zleva doprava. Úprava doma v počítači už byla jednoduchá a rychlá.

Pro fotografy ještě přidám trochu technikálií: pano ze 4 fotek focené na výšku, ISO 80, čas 3,2 s, objektiv 28 mm a clona f/8 pro nejlepší kresbu objektivu a dostatečnou hloubu ostrosti.

Byl to krásný zážitek a ten strom často okukuju, jestli se mu nic nestalo a je stále v pořádku. Docela by mě zajímal jeho příběh - kdo ho tam vysadil a jak je starý.


Tak zas příště a mějte se prima.